Κυβ. Εκπρόσωπος: Μέχρι τη Δευτέρα θα ανακοινωθούν οι βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ

Μέχρι τη Δευτέρα θα ανακοινωθούν οι βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ, δήλωσε ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Γ. Οικονόμου, απαντώντας σε σχετική ερώτηση στη σημερινή τακτική ενημέρωση των πολιτικών συντακτών

Δημοσιογράφος: Το πρώτο έχει να κάνει με τις βάσεις εισαγωγής στα Α.Ε.Ι.. Καταλαβαίνετε την αγωνία των οικογενειών και των υποψηφίων. Εάν έχετε να μας δώσετε κάποιο χρονοδιάγραμμα. Εννοώ συγκεκριμένη ημέρα Παρασκευή ή Δευτέρα. Κι επειδή αναφέρομαι στην Παιδεία, θέλω να σας πω ότι υπάρχουν φωνές για τα rapid test στους φοιτητές. Μήπως πρέπει να το ξαναδείτε ή, ίσως, είναι στο τραπέζι να αλλάξετε τη στρατηγική σας στο συγκεκριμένο θέμα, κ. Εκπρόσωπε;

Κυβ. Εκπρόσωπος: Σε ό,τι αφορά τις βάσεις εισαγωγής, νομίζω ότι μέχρι τη Δευτέρα θα ανακοινωθούν, για να βάλουν ένα τέλος στην αγωνία των μαθητών, κυρίως, και των οικογενειών τους και να σηματοδοτήσουν την αφετηρία μιας νέας εποχής στη ζωή τους. Από εκεί και πέρα, το πρώτο που έχω να πω σ’ αυτό, σε σχέση με τους φοιτητές, είναι ότι το εμβόλιο είναι εκεί και τους περιμένει. Είναι εκεί το εμβόλιο για να ησυχάσει το κεφάλι τους από κάθε ενδεχόμενο κίνδυνο και απειλής της υγείας τους, αλλά και ενδεχόμενων περιορισμών σε ένα σωρό δραστηριότητες, που ειδικά οι φοιτητές θα περάσουν μοναδικά τα χρόνια που σπουδάζουν στο Πανεπιστήμιο και ακαδημαϊκά και κοινωνικά. Συνεπώς, αντί να συζητάμε οτιδήποτε άλλο, το εμβόλιο είναι εκεί. Τρέξτε παιδιά, να αξιοποιήσετε αυτό το εργαλείο της επιστήμης. Όλα τα υπόλοιπα είναι μετά.